Publicat: 25 Septembrie, 2019 - 12:29
Share

Programul audierilor candidaților propuși pentru funcțiile de comisari europeni în viitorul executiv european

Comisari desemnați de către statele membri ale Uniunii Europene urmează să fie audiați, începând de săptămâna viitoare, de către comisiile specializate ale Parlamentului European pentru a decide dacă abilitățile și calificările lor corespund posturilor propuse.

Calendarul a fost stabilit de către Conferința Președinților, formată din președintele Parlamentului European, David Sassoli, și președinții grupurilor politice. Fiecare candidat este invitat la o audiere de trei ore, transmisă în direct, în cadrul comisiei sau comisiilor parlamentare responsabile cu portofoliul care i-a fost repartizat. În urma audierii, comisiile responsabile își pregătesc evaluarea competenței candidatului, care este finalizată de Conferința Președinților (formată din liderii grupurilor politice și președintele Parlamentului).

După finalizarea audierilor, Parlamentul va vota asupra colegiului comisarilor ca întreg. Dacă votul este pozitiv, noii comisari își pot prelua mandatul. Acest proces consolidează legitimitatea acțiunilor viitorului executiv UE.

După audieri, comisiile pregătesc scrisori de evaluare pentru candidați. Se estimează că Parlamentul va vota asupra întregii Comisii pe 23 octombrie, la sesiunea plenară de la Strasbourg.

 

 

 

Comisar

Portofoliu

Comisiile responsabile

Comisiile asociate

luni, 30 septembrie

 
 
 
 

14.30-17.30 CET

Maroš Šefčovič (Slovacia)

Relații interinstituționale și prospectivă

Afaceri constituționale/Afaceri juridice

Petiții/Industrie, cercetare și energie

18.30-21.30 CET

Phil Hogan (Irlanda)

Comerț

Comerț internațional

 

Mariya Gabriel (Bulgaria)

Inovare și tineret

Industrie, cercetare și energie/Cultură și educație

 

marți, 1 octombrie

 
 
 
 

9.00-12.00 CET

Nicolas Schmit (Luxemburg)

Locuri de muncă

Ocuparea forței de muncă și afaceri sociale

Afaceri economice și monetare

Jutta Urpilainen (Finlanda)

Parteneriate internaționale

Dezvoltare

 

14.30-17.30 CET

Janusz Wojciechowski (Polonia)

Agricultură

Agricultură și dezvoltare rurală

Mediu, sănătate publică și siguranță alimentară

Ylva Johansson (Suedia)

Afaceri interne

Libertăți civile, justiție și afaceri interne

 

18.30-21.30 CET

László Trócsányi (Ungaria)

Vecinătate și extindere

Afaceri externe

 

Stella Kyriakides (Cipru)

Sănătate

Mediu, sănătate publică și siguranță alimentară

Agricultură și dezvoltare rurală

miercuri, 2 octombrie

 
 
 
 

9.00-12.00 CET

Didier Reynders (Belgia)

Justiție

Libertăți civile, justiție și afaceri interne/Afaceri juridice

Piața internă și protecția consumatorilor

Rovana Plumb (România)

Transport

Transport și turism

Mediu, sănătate publică și siguranță alimentară

14.30-17.30 CET

Helena Dalli (Malta)

Egalitate

Drepturile femeii și egalitatea de gen/Ocuparea forței de muncă și afaceri sociale

Libertăți civile, justiție și afaceri interne

Sylvie Goulard (Franța)

Piața internă

Piața internă și protecția consumatorilor/Industrie, cercetare și energie

Afaceri juridice/Cultură și educație

18.30-21.30 CET

Elisa Ferreira (Portugalia)

Coeziune și reforme

Dezvoltare regională

Bugete/Afaceri economice și monetare

Janez Lenarčič (Slovenia)

Gestionarea crizelor

Dezvoltare

Mediu, sănătate publică și siguranță alimentară

joi, 3 octombrie

 
 
 
 

9.00-12.00 CET

Paolo Gentiloni (Italia)

Economie

Afaceri economice și monetare

Bugete/Ocuparea forței de muncă și afaceri sociale

Kadri Simson (Estonia)

Energie

Industrie, cercetare și energie

Mediu, sănătate publică și siguranță alimentară

14.30-17.30 CET

Virginijus Sinkevičius (Lituania)

Mediu și oceane

Pescuit/Mediu, sănătate publică și siguranță alimentară

 

Johannes Hahn (Austria)

Buget și administrație

Bugete/Control bugetar

Afaceri juridice

18.30-21.30 CET

Margaritis Schinas (Grecia)

Protejarea modului nostru de viață european

Libertăți civile, justiție și afaceri interne/Cultură și educație

Ocuparea forței de muncă și afaceri sociale

Dubravka Šuica (Croația)

Democrație și demografie

Afaceri constituționale

Ocuparea forței de muncă și afaceri sociale

luni, 7 octombrie

 
 
 
 

14.30-17.30 CET

Věra Jourová (Cehia)

Valori și transparență

Afaceri constituționale/Libertăți civile, justiție și afaceri interne

Afaceri juridice

Josep Borrell (Spania)

ÎR/VP desemnat, O Europă mai puternică pe plan internațional

Afaceri externe

 

marți, 8 octombrie

 
 
 
 

9.00-12.00 CET

Valdis Dombrovskis (Letonia)

Servicii Financiare

Afaceri economice și monetare/Ocuparea forței de muncă și afaceri sociale

Bugete

14.30-17.30 CET

Margrethe Vestager (Danemarca)

Concurență

Industrie, cercetare și energie/Piața internă și protecția consumatorilor/ECON

Afaceri juridice

18.30-21.30 CET

Frans Timmermans (Olanda)

Pactul ecologic european

Mediu, sănătate publică și siguranță alimentară

Industrie, cercetare și energie/Transport și turism

 

 

Carmen Dinu, Bruxelles

Tag-uri Nume: 

Tag-uri Institutii: