Share

SELECȚIA SĂPTĂMÂNII: 13 – 19 APRILIE

Eurosport spune cele mai grozave poveşti despre perseverență, realizări şi inspirație. În aceste vremuri fără precedent, vă vom readuce unele dintre momentele iconice favorite pe ecrane.

TURUL LOMBARDIEI 2017

Ultimul dintre cele cinci „monumente” ale sezonului de ciclism este ținta cățărătorilor puternici datorită parcursului greu. Ediția a 111-a a însumat 247km și s-a dovedit a fi o mare provocare. Multiple accidente au avut loc pe coborârea tehnică Muro di Sormano, cu o înclinație maximă de 25%. Rememorează acțiunea și află dacă un favorit local a reușit să câștige această cursă clasică italiană.

CÂND: Lu 13 aprilie, 13:00

Unde: Eurosport 1

JOCURILE OLIMPICE BARCELONA 1992: FINALA TURNEULUI DE BASCHET MASCULIN

Pavelló de Badalona a fost gazda meciului pentru medaliile de aur la baschet în 1992 după ce 12 echipe au concurat pe parcursul a două săptămâni. Printre favorite înaintea turneului, SUA a pierdut în urmă cu patru ani, în Seoul, când Uniunea Sovietică a învins-o în semifinale. Urmărește pentru a afla dacă SUA s-a impus în fața Croației în această confruntare clasică.

CÂND: Mi 15 aprilie, 20:00

UNDE: Eurosport 1

TURUL FRANȚEI 2017: ETAPA 9

Munții Jura au fost scena pentru această cursă epică din 2017, traseul șerpuind 181km între Nantua și Chambery. Cu Chris Froome preluând tricoul galben înaintea etapei și țintind a patra victorie în Turul Franței, chiar el a făcut parte din grupul de șapte cicliști care s-au luptat în final. Urmărește cum doar câțiva centimetri au făcut diferența în această etapă montană memorabilă.

CÂND: Jo 16 aprilie, 15:00

AUSTRALIAN OPEN 2017: FINALA FEMININĂ

Jucând împreună, au câștigat 22 de titluri la dublu, inclusiv 14 Grand Slam-uri și 3 medalii olimpice de aur. Una împotriva celeilalte, au jucat 25 de meciuri profesioniste, inclusiv 16 finale de Grand Slam, statistica victoriilor fiind în favoarea surorii mai mici, Serena, 14-11. Urmărește un nou episod al uneia dintre cele mai mari rivalități de familie din tenis, în finala feminină din 2017 de la Australian Open.

CÂND: Ma 14 aprilie, 15:00

UNDE: Eurosport 2

SNOOKER WORLD GRAND PRIX 2020: FINALA

Desfășurată la The Centaur la Cheltenham Racecourse, un premiu de 100,000 de lire sterline era oferit pentru câștigătorul din 2020. Campionul en-titre, englezul Judd Trump, căuta să-și apere titlul, dar a cedat surprinzător în turul secund. Finala dintre Neil Robertson și Graeme Dott a oferit și cel mai mare break al turneului, 142. Câștigătorul a realizat cinci break-uri de peste 100 de puncte în acest meci disputat în sistemul „cel mai bun din 19 jocuri” și câștigat cu 10-8.

CÂND: Vi 17 aprilie, 22:00