Publicat: 6 Octombrie, 2013 - 17:17

Peste 8.000 de persoane au participat în Piața Constituției, sâmbătă și duminică, 5-6 octombrie, la cea de-a 6 ediție a Raiffeisen Bank Bucharest International Marathon. În cadrul maratonului alături de sportivii români au participat alergători din peste 51 de țări.
Învingătorul Maratonului de 42, 195 km, a fost kenyanul Chelokoi Victor Bushendich, cronometrat cu 2h 14min 05sec, urmat de către etiopianul Mengesha Wosene Demeke pe locul doi, cu 2h 14min 21sec, și Kiptoo Kenneth Kipkemoi, Kenia, pe locul trei , cu 2h 19min 27sec, premiile fiind înmânate de către Carmen Tocală, Secretar de Stat, Ministerul Tineretului şi Sportului. Locul întâi în cadrul cursei scaunelor cu rotile, proba maraton, a fost acordat lui Gigel Epure, cu timpul 2h 17min 9 sec,
Un punct important a acestei probe l-a constituit doborârea recordului mondial de către o echipă de sportivi români pentru cel mai rapid maraton alergat de o echipă de minim 5 oameni legaţi între ei. Alergătorii Vlad Victor, Gabriel Solomon, Ştefan Oprina, Mihai Baractaru, Florin Munteanu și George Dobre au alergat sub sloganul „Legaţi de cauza Hospice” stabilind recordul de 2h 54min 14sec.
La proba semi - maraton bărbați, a câștigat primul loc Andrei Stefana, finalizând cursa în 1h 7min 24sec. Pe poziție secundă a sosit Tudor Mircea Moldovan cu timpul 1h 10min 22sec. Locul trei a fost ocupat de Alexandru Staicu cu un timp de 1h 10min 59sec.
La proba maraton femei, Neri Tigist Worku din Etiopia a câștigat primul loc, terminând cursa în 2h 37min 28sec. Poziţiile secunde si terţe au fost ocupate de conaţionalele sale Geletu Megertu Ifa , cu timpul 2h 39min 53sec și Woldemeskel Shewaye Wolde cu un timp de 2h 42min 6sec.
La proba semi - maraton femei, Paula Todoran a câștigat primul loc, terminând cursa în 1h 16min 44sec. Pe poziție secundă a sosit Elena Moagă cu timpul 1h 18min 26sec. Locul trei a fost ocupat de Alexandra Cristiana Frumuz cu un timp de 1h 20min 29sec.
Cursa Ștafetă a fost încheiată pe locul întâi de către echipa CSS Locomotiva Tg Jiu. La Cursa Populară, categoria barbati, a fost învingător Zaizan Ioan cu timpul 8min 21 sec şi de către Florentina Buga la categoria femei cu timpul 10min 54sec.
Alături de alergătorii amatori şi profesioniști au luat startul la probele de ștafetă și semi maraton, vedete ale sportului românesc, multiple campioane mondiale și olimpice: echipa de ștafetă formată din 4 campioane olimpice la canotaj care împreună au obţinut 14 medalii de aur: Georgeta Andronache, Viorica Susanu, Doina Ignat și Camelia Mihalache, alături de sportivele care au concurat la semi maraton, Ana Maria Brânză- multiplă campioană olimpică la scrimă și Camelia Lupașcu- campioană olimpica la canotaj.

Cursa Copiilor s-a desfășurat diferențiat pe grupe de gen și vârstă 6-7 ani, 8-9 ani, 10-12 ani pe 5 octombrie. Câștigătorii locului întâi au fost: la categoria 6-7 ani –Marius Iosif (3 min, 20 sec) și Daniela Vasile (4 min, 54 sec); pentru 8-9 ani – Mihai Milcu (5 min, 42 sec) și Alice omahoney (6 min,5 sec); pentru 10-12 ani – Damian Mititelu (5 min, 1 sec) și Cristina Vasile (3 min, 33 sec). În cadrul acestei ediţii a RBBIM 2013 a debutat Cursa “Jogging în scutece”, susținută de SAMAS - Programul de Sănătate pentru Mame și Sugari: 160 de părinți au alergat 800 m împingând căruciorul copilului, cu vârste cuprinse între 6 luni și 4 ani.