Publicat: 2 Iulie, 2014 - 11:50
Share

Argentina s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din Brazilia. În optimi, Argentina a învins Elvetia, scor 1-0.

În minutul 118 Di Maria a finalizat cu un sut la coltul lung o actiune lui Messi şi astfel Argentina s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din Brazilia.
Sud-americanii si-au asigurat un loc intre primele 8 nationale ale lumii dupa un meci extrem de echilibrat.

În acest meci, Messi, starul Barcelonei n-a avut prea multe reusite. In schimb, Di Maria, criticat inaintea intalnirii pentru evolutiile mai slabe din grupa, a stralucit.

Un alt meci - Reprezentativa Belgiei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, în urma victoriei de marţi, de la Salvador, cu scorul de 2-1, după prelungiri, în faţa selecţionatei Statelor Unite ale Americii, în optimile competiţiei.

Pentru Belgia au marcat De Bruyne '93 şi Lukaku '105, iar pentru SUA a înscris Green '107.

Belgia : Courtois - Alderweireld, Van Buyten, Kompany, Vertonghen - Witsel, Fellaini, De Bruyne - Mertens (Mirallas '61), Origi (Lukaku '91), Hazard (Chadli '111). Selecţioner: Marc Wilmots

SUA: Howard - Johnson (Yedlin '32), Gonzalez, Besler, Beasley, Cameron - Jones, Zusi (Wondolowski '72), Bradley, Bedoya (Green )- Dempsey. Selecţioner: Jurgen Klinsmann.
Cartonaşe galbene: Kompany '42 / Cameron '18

Arbitri: Djamel Haimoudi (Algeria) - Redouane Achik (Maroc), Abdelhak Etchiali (Algeria) - Norbert Hauata (Tahiti).

În sferturile de finală, Belgia va întâlni Argentina, care a trecut de Elveţia, scor 1-0, după prelungiri.