Marţi, 1 Decembrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

PENIŢA CARE UCIDE

Luni, 30 Noiembrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

K.O. 

Se spune că în sport există adversarii de pe teren, cu care lupţi fată în faţă şi fel de fel de adversari Invizibili... Şi-au dat seama de aceasta şi cei care se ocupă de destinele sportului şi se luptă acum cu trei ministere (Finanţe, Invăţămînt şi Muncii), faţă în... faţă şi cu adversari invizibili ca anchilozarea şi birocraţia. Oare sînt oare mai puternici şi mai periculoşi?

Ziarul Libertatea din 30 noiembrie 1990 pag. 1-a ► Click pe imagine pentru mărire

Duminică, 29 Noiembrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

O.K. 

Pe nici una din listele publicate cu prilejul liberalizării preţurilor, nu apare benzina. Intr-o discuţie la TV, guvernul ne-a declarat că preţul benzinei nu se va scumpi (pardon, liberaliza). Dar dacă benzina s-a volatilizat din liste şi ne aducem aminte şi că „verba volant", asigurarea nu-i oare cam... nesigură?

Sâmbătă, 28 Noiembrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

EVRIKA 

Omenirea (românească) a trecut prin trei moduri de producţie:     exploatarea omului de către om, exploatarea omului de către stat şi — în prezent exploatarea statului de către om (cel întreprinzător!).

Remus şi Romulus, plecaţi de la Lupoaică, s-au întors la... locul lor, spăşiţi şi dorind să reconsidere sentimentele materne. Gurile rele spun că reîntoarcerea s-ar datora faptului că n-au găsit lapte la Alimentare...

Ziarul Libertatea din 28 noiembrie 1990 pag. 1-a ► Click pe imagine pentru mărire

Vineri, 27 Noiembrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

EVRIKA

"Sînt întru-totul de acord cu tovarăşul Bîrlădeanu!" — a spus ieri, într-un acces de nostalgie după frumoasele şedinţe de la C.C., tovarăşul senator Karoly Kiraly!

O.K.

Incendiatorii de grajduri, şuri, silozuri, din bazele zootehnice sînt, după expresia domnului Cornelius Roşiianu (auzită duminică seara) "elementele de rea credinţă"! Fereşte-ne, Doamne, de buna credinţă a unora... Ce alternativă de guvernare propuneţi? AZI — Partidul Naţional Ţârănesc-creştin şi democrat

Joi, 26 Noiembrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

EVRIKA

Cît de plină de bun simţ, de profunzime şi de omenie această (pe nedrept ignorată) emisiune în limba germană a televiziunii române. Reflecţia e prilejuită de faptul că azi are loc exact opusul ei — emisiunea în limba maghiară — şi de amintirea dintr-o recentă vineri, a reflecţiei unei anume Hannelore Majka, stabilită în Germania: Sînt fericită că-mi amintesc cuvîntul lui Eminescu "dor"...

Marţi, 24 Noiembrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

Top - model C.D.

La sfîrşitul anilor '70, o fotografie reluată de majoritatea revistelor occidentale de mare tiraj o surprindea pe soţia numărului 1 sovietic strivind-o cu privirea grea de ură pe prima doamnă a Franţei acelui moment. Corpolenţa dizgraţios revărsată din volănaşele unei ridicole rochiţe înflorate neputincioasă în faţa siluetei graţios conturate da eleganţa unui taior de recepţie.

Luni, 23 Noiembrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

• PREŞEDINTELE ILIESCU A REVENIT DE LA PARIS• PREMIERUL ROMAN LA MONTEVIDEO • MARGARET THATCHER A DEMISIONAT! • GEORGE BUSH ÎN ARABIA SAUDITĂ - DE "ZIUA RECUNOŞTINŢEI" • NUNŢIUL PAPAL BUKOWSKI A SOSIT LA BUCUREŞTI

EVRIKA

Ieri, în Parlament, preşedintele Liber-Schimbist, Ştefan Cazimir, a cerut, în versuri, schimbarea ministrului de interne pe motiv de lipsă de... virilitate. Se pare că şi demisia doamnei Thatcher se datorează aceloraşi motive, în cadrul unei ofensive a Internationalei Liber-Schimbiste.

 

Duminică, 22 Noiembrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

PETRE ROMAN IN AMERICA LATINĂ

DI. Petre Roman, primul ministru al României, a plecat aseară intr-o vizită oficială în Columbia, Uruguay şi Argentina. Şeful executivului este însoţit de domnii Anton Vătăşescu, ministru de stat însărcinat cu activitatea industrială şi comercială, de consilieri şi experţi.

Sâmbătă, 21 Noiembrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

Un scenariu

Joia trecută, mitinguri şi demonstraţii in citeva dintre marile centre urbane ale tării. Nemulţumirea - firească - generată de liberalizarea haotică a preţurilor, asociată cu mai vechi revendicări şi cu mai noi manevre de culise, a explodat sub forma unei cereri radicale: JOS GUVERNUL!
Un guvern de sacrificiu, după cum au recunoscut-o majoritatea liderilor opoziţiei, aflat în faţa unei opţiuni radicale, în perspectiva necesităţii trecerii la o economie de piaţă.

Vineri, 20 Noiembrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

LA ORDINEA ZILEI:

Un (nou) document aberant!

Joi, 19 Noiembrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

UN SCAUN MULT PREA FIERBINTE!

Marţi, 17 Noiembrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

Reforma - prin curajul de a spune adevărul!

Luni, 16 Noiembrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

BRAŞOV: 15 Noiembrie 1987- 15 Noiembrie 1990

CELEBRAREA REVOLTEI ANTITOTALITARE
- corespondenţii ziarului nostru aflaţi la faţa locului relatează întîmplările acestei zile memorabile din calendarul revoluţiei române - in pagina a 2-a-

BUCUREŞTI: ÎN PIAŢA REVOLUŢIEI, CEL MAI MARE MITING DE DUPĂ 22 DECEMBRIE S-A DESFĂŞURAT FĂRĂ INCIDENTE
ÎN ORAŞELE MARTIR  BUCUREŞTI şi BRAŞOV S-A CERUT DESPARŢIREA FERMA DE COMUNISM!

UN "NU"‘ HOTĂRlT COMUNISMULUI Şl NU DOAR LUI CEAUŞESCU! -aceasta a fost atitudinea muncitorilor braşoveni la 15 noiembrie

Duminică, 15 Noiembrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

"Dosarul Brâncuşi"

Aflăm, în ultimul moment, de Ia Craiova că Tatulea Mărgărit Corneliu, de 56 ani, directorul Muzeului de Artă din municipiul Craiova, a decedat, în ziua de 11.11.1990, în urma unui accident vascular cerebral ca urmare a unei discuţii telefonice purtată cu o persoană din Ministerul Culturii. Susnumitul era singurul semnatar, din partea Muzeului de Artă Craiova, al contrac-

Sâmbătă, 14 Noiembrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

ŞEDINŢA GUVERNULUI

Don Pedro ia taurul de coarne!

Cele două "coarne" poartă inscripţiile "inerţie" şi "birocraţie"

Vineri, 13 Noiembrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

O.K. 

Dl. ministru al finanţelor ne-a asigurat aseară că "am avut convorbiri foarte folositoare cu delegaţia Fondului Monetar Internaţional" şi că "nu avem nici un fel de diferenţe de opinii". Aşteptăm... ecoul financiar!

Joi, 12 Noiembrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

DE SÎMBĂTĂ PÎNĂ LUNI

Marţi, 3 Noiembrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

FĂRĂ ANESTEZIE

Luni, 2 Noiembrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

K.O.

Aprinsă dezbatere TV pe marginea întîrziatei legi a pămîntului. Vom vedea ce va fi - şi bine ar fi să vedem mai repede - dar pînă una-alta să strîngem iute de pe cîmp barem ce s-a făcut. Că vine zăpada!

EVRIKA

O reporteriţă a Televiziunii a bălmăjit aseară la "Actualităţi" că manifestaţia de la Piaţa "U" a fost provocată de ziarul "Libertatea", care a publicat cîteva propuneri pentru preţurile noi. Lumea s-a înfuriat probabil de preţul propus al checului "Merişor". De ce nu s-or fi manifestat la fel şi pentru preţurile practicate de bişniţari?

Duminică, 1 Noiembrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

K.O.

Sâmbătă, 31 Octombrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

EVRIKA

Cunoscutul actor Cornel Dumitraş ne anunţă că de acum înainte teatrul Giuleşti se numeşte Odeon. E-n regulă! S-ar putea însă ca prietenul nostru Miki Grecu să ceară atenienilor săi rebotezarea templului Thaliei cu numele de - aţi ghicit - Giuleşti.

Vineri, 30 Octombrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

O.K.

În publicistica românească, un nou nume de revistă: "GALAXIA ROMÂNEASCĂ", magazin ilustrat de cultură, informaţie şi reportaj. Director: Radu Theodoru. Redactor şef: Olimpian Ungherea. Din caseta tehnică lipseşte culoarea politică. Să înţelegem oare că noul mensual nu va face nici un fel de politică? Aşteptăm cu sufletul la gură.

Joi, 29 Octombrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

DE SÎMBĂTĂ PÎNĂ LUNI

Marţi, 27 Octombrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

Ziarul Libertatea din 26 octombrie 1990 pag. 1-a ► Click pe imagine pentru mărire! 

Ziarul Libertatea din 26 octombrie 1990 pag. a 2-a ► Click pe imagine pentru mărire! 

Luni, 26 Octombrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

Premii ale Academiei Române 

Azi, vineri, 28 octombrie 1990, la orele 10,30 Sala Prezidiului Academiei Române a găzduit festivitatea decernării unor premii acordate de Secţia de ştiinţă, filozofie, psihologie şi pedagogie pentru lucrări din acest domeniu apărute in anii 1988 şi 1987. Au participat membri ai celui mai înalt for al ştiinţei şi culturii din ţara noastră Academia Română cadre didactice universitare; cercetători, scriitori; alţi oameni de ştiinţă şi cultură.

Duminică, 25 Octombrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

K.O. 

Fotbaliştii români, cînd jucau pe lei, erau mai motivaţi. Acum, parcă nu-i interesează nici dolarii!

EVRIKA 

Dl. Nica Leon, partizan al tuturor ideilor de stradă, a descoperit ieri Basarabia. Aceeaşi revelaţie a avut-o şi omul născut în mînă cu "ciocofonul", Săftulescu nu mai ştim cum.

Sâmbătă, 24 Octombrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

K.O.

Întrucît a venit frigul, e firesc că termoficarea a început să funcţioneze în mare parte din oraş. Este însă cazul să reamintim Gospodăriei comunale că Floreasca, unde caloriferele au rămas reci, nu beneficiază de un microclimat subtropical, ca să nu mai vorbim că o bună parte din cartier nu primeşte, de luni de zile. nici apă caldă menajeră.

Joi, 22 Octombrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

EVRIKA

Prin venirea domnului Cerveni la domnul Câmpeanu, P.N.L. are acum două aripi pe aceeaşi parte - cea dreaptă.

O.K.

Părinţii, fraţii, iubitele şi prietenii soldaţilor americani şi francezi trimişi în Golf să-l cuminţească pe Saddam Hussein s-au dedat la demonstraţii, cerînd întoarcerea trupelor acasă. Or fi avînd şi ei CADA lor?

Marţi, 20 Octombrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

Ziarul Libertatea din 20 octombrie 1990 pag. 1-a ►

Subscribe to Remember 1990