Publicat: 3 Mai, 2019 - 12:21

Săptămâna 6-12 mai 2019 la Filarmonica George Enescu

- Marţi, 7 mai 2019, ora 19, Ateneul Român

Satul în creaţia corală românească
Corul SYMBOL

Director-dirijor: JEAN LUPU
Dirijor principal: LUMINIŢA GUŢANU STOIAN

Soliste: CORINA GATU, ANDREEA PÎRVULESCU, ANDREEA MIHALACHE

La pian: CRISTINA GHEORGHE, ANCA FODOR, DIANA NEGREANU
Percuţie: ANDRADA CONEAC

Prezentatoare: DANIELA GREERE

Program
Al. Podoleanu / Şt. Andronic / G. Musicescu - Hristos a înviat
Ion Popescu Pasărea - Ziua Învierii (arm. Nicolae Lungu)
Eugen Mamot - Albinuţa (versuri Grigore Vieru)
Nelu Ionescu - Cuc, cuculeţ
* * * - Bogoroditse Devo, raduysia - p. a.
Mircea Neagu - Măruţ roşu, măr cu dor - p. a. a.
Irina Odăgescu - Despre pace
Alexandru Paşcanu - Chindia
Petre Ştefănescu - Mioriţa
Gheorghe Danga - Sârba pe loc
Ştefan Andronic - Litanie
Mircea Neagu - Spună Apusenii - p. a. a.
Constantin Baciu - Dorul (aranj. Gelu Stratulat) - p. a. a.
Pretorian Vlaiculescu - Brâul amestecat
Ion Vidu - Răsunet de la Crişana
Wolfgang Amadeus Mozart - Lacrimosa
* * * - Sorocul din Banat (arm.Valentin Gruescu)
Joseph Strauss - Polca fierarului

- Marţi, 7 mai 2019, ora 19, Ateneul Român, Sala mică

Stagiunea de marţi seara
Recital cameral - Legendaria

EUGEN-BOGDAN POPA - violoncel
ANAMARIA BIACIU-POPA - pian

Program
Doru Popovici - Elegie
Miriam Marbe - Humorescă
Tudor Ciortea - Baladă
Ludwig van Beethoven - Şapte variaţiuni pe tema "Bei Mannern, welche Liebe fuhlen" din opera "Flautul fermecat" de W.A.Mozart, WoO 46
Bohuslav Martinu - Variaţiuni pe o temă slovacă, H.378
Heitor Villa-Lobos - Pequena Suite, WoO 64
Sulkhan Tsintsadze - Cinci piese pe teme populare georgiene
George Enescu - Nocturnă şi Saltarello

- Joi 9 şi Vineri, 10 Mai 2019, ora 19, Ateneul Român

Concert simfonic
Orchestra simfonică a Filarmonicii "George Enescu"

Dirijor - HORIA ANDREESCU

Solistă - EVA YULIN SHEN

Program
Giuseppe Verdi - Uvertura operei Nabucco
Serghei Prokofiev - Concertul nr. 3, în do major, pentru pian şi orchestră, op. 26
Robert Schumann - Simfonia nr. 2, în do major, op. 61

- Sâmbătă, 11 Mai, ora 12, Ateneul Român

Clasic e fantastic. Cum să înţelegem muzica
Concert simfonic - repetiţie cu public
Orchestra Română de Tineret

Dirijor - CRISTIAN MANDEAL

Solist - ŞTEFAN CAZACU

Program
Antonin Dvorak - Concertul pentru violoncel şi orchestră în si minor, op. 104
Dan Dediu - Levante

Concert realizat în colaborare cu Centrul Naţional de Artă "Tinerimea Română"

- Sâmbătă, 11 Mai, ora 19, Ateneul Român

Concert simfonic
Orchestra Română de Tineret

Dirijor - CRISTIAN MANDEAL
Solist - ŞTEFAN CAZACU

Program

Dan Dediu - Levante
Antonin Dvorak - Concertul în si minor pentru violoncel şi orchestră, op. 104
Dmitri Şostakovici - Simfonia nr. 5, în re minor, op. 47

Concert realizat în colaborare cu Centrul Naţional de Artă "Tinerimea Română"

- Sâmbătă, 11 Mai, ora 19, Ateneul Român, Sala mică

Recital de pian
VIOLETTA ŞTEFĂNESCU

Constantin Silvestri - Sonata op.13 no 2 (1938)
Agnes Vrânceanu - Sonata (2018)
John Corigliano - Fantasia on an Ostinato (1985)
Kaija Saariaho - Prelude (2007)
Francis Poulenc - Nocturnes (1930 - 38) nr. 1, 4, 5 şi 8
Darius Milhaud - Saudades do Brazil - op. 67 (1920 - 21) nr. 1-2-7-10 şi 12 (Sorocaba, Botafogo, Corcovado, Paineras, Paysandu)

- Duminică, 12 Mai, ora 19, Ateneul Român, Sala mică

Recital de fagot
Studenţi ai clasei de fagot de la UNMB
CRISTINA RAITA, ALEXANDRA NEAGA
RALUCA BOGDAN, ALEXANDRA STANCIU
OZANA VOICILP, ANGELO MIHAI, ANDREI BOGATU

La pian - DANA BĂDOI

În program, lucrări de: W. A. Mozart, C. M. von Weber, J. F. Fasch, G. Rossini, G. Pierne, V. Munteanu

Biletele se pot procura de la Casa de Bilete a Ateneului Român.

Plata doar în numerar.

Program: Marţi - Vineri 12:00 - 19:00

Telefon: 021.315.68.75

Pentru rezervări accesaţi site-ul www.fge.org.ro

 

Tag-uri Institutii: