Publicat: 25 Septembrie, 2017 - 10:05

Marți, 26 septembrie 2017, orele 10:00 Cluj, Casino Centru de Cultură Urbană Cluj, (Parcul Central, fn)

Programul zilei

10:00 – Deschidere
Felméri Erzsébet, CSR & PR Coordonator, MOL România

10:15 – Prezentarea proiectelor finanțate la ediția a 8-a, 2016

1. Asociația Română pentru Studiu și Intervenție în Traumă ARSIT, Timișoara
– Emoțiile fac parte din mine – nu mă mai tem! – Carina Dragu
2. Asociația Euromis, Iași
– Ferestre către tine – Magdalena Smolinschi
3. Asociația persoanelor cu deficiențe de auz Ascultă Viața!, Sibiu
– Sunetul lutului 2017 – Camelia Oana Radu, Maria Hârtopeanu (Liceul Tehnologic Special „Vasile Pavelcu” Iași)
4. Fundația Haven - Speranța Tuturor cu Centrul de Zi Silvia, Piatra Neamț
– Căsuța de turtă dulce – centru ocupațional pentru copiii cu deficiențe – Ana Mardari
5. Asociația Română de Terapii Expresive – ARTE, București
– Conturează viitorul – Art terapie Phronetik® – Raluca Ciobanu 
6. Asociația Hip-Tep, Aiud
– Cupa MOL pentru sănătatea copiilor, ediția a II-a –Balogh Csilla
7. Asociația HorsEmotion, Timișoara
– Prietenii mei blănoși – Erika Weisz
8. Fundația Salvator, Gheorgheni
– Bucuria călăriei II. –Gáll Katalin
9. Fundația Hospice Emanuel, Oradea
– Viața ta a schimbat lumea: un program psihosocial pentru cele mai scurte vieți și cei dragi ai lor – Daria Barna
10. Asociația Down Oradea România, Oradea
– Povești din lumea păpușilor – Axinte Nela
11. Centrul de boli rare NoRo Zalău – prezentare –Darkó Emese, invitată

11:30 – Pauză

11:45 – Prezentarea proiectelor finanțate la ediția a 8-a, 2016

12. Asociația Învățăm cu Pictograme Timișoara, Timișoara
– Ateliere de dezvoltare emoțională pentru copii cu autism – Dana Horodețchi
13. Asociația Corabia Prieteniei, Timișoara
– Joc în culorile curcubeului - ateliere de terapie prin joc și dramaterapie – Roxana Pătru
14. Fundația Talentum, Târgu Mureș
– Arta vindecării – vindecare prin artă. Creșterea rezilienței și capacității de autovindecare a copiilor cu tulburări fizice și/sau psihice – Kacsó Erika
15. Asociația Vedem Împreună, Sibiu
– Cartea magică – Liviu Ittu
16. Asociația Organizația Caritas a Diecezei Satu Mare, Satu Mare
– Magic Garden – grădină senzorială pentru copii cu dizabilități – Szodoray Parádi Réka
17. Asociația Prosperitas Vitae, Sânmartin, Harghita
– Fericirea ne face să creștem - terapie și prin divertisment pentru bunăstarea psihică și dezvoltarea psihomotrică a copiilor cu tulburări de dezvoltare –Balázs Kinga
18. Asociația Serviciul de Ajutor Maltez în România, Cluj
– Susține-le pașii! – Mirela Codreanu
19. Asociația Kozmutza Flóra, Cluj
– Învățare și distracție în apă – Aquaterapie pentru copii cu nevoi speciale din Școala Gimnazială Specială pentru Deficienți de Auz Kozmutza Flóra Cluj – Apró Rozália
20. Asociația Audiosofia, București
– Măști cu ecou – Magda Cernea 

12:45 – Încheiere, concluzii
    Dr. Violeta Stan, președintele juriului

13:00 – Decernarea Premiului MOL pentru sănătatea copiilor – 2016
Gazda Árpád, președinte, Fundația Pentru Comunitate
          – Lansarea ediției a 9-a, 2017, a Programului MOL pentru sănătatea copiilor
András Imre, director executiv, Fundația Pentru Comunitate

13:15 – Recepție