Joi, 23 Ianuarie, 2020 - 09:27

Jucătoarele române Irina Begu şi Irina Bara au fost eliminate, joi, din proba feminină de dublu din cadrul turneului de tenis Australian Open, urmare a meciurile pierdute la Melbourne, în prima rundă.

Irina Begu şi Kristyna Pliskova (Cehia) au fost învinse de americancele Desirae Krawczyk/Jessica Pegula cu 6-3, 6-2, după 68 de minute.

Perechea româno-rusă Irina Bara/Ekaterina Alexandrova a fost învinsă de echipa Kaitlyn Christian (SUA)/Alexa Guarachi (Chile), cu 6-1, 6-2, în doar 55 de minute.

Miercuri, 17 Iulie, 2019 - 18:19

Jucătoarea de tenis Irina Camelia Begu (112 WTA) s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale BRD Bucharest Open, turneu dotat cu premii totale de 250.000 de dolari şi găzduit de Arenele BNR din Capitală, învingând-o în optimi pe slovena Kaja Juvan (nr. 111 mondial) cu 6-4, 6-3.

Eliminată anul trecut încă din primul tur la Bucureşti, după ce la ediţia din 2017 reuşise să îşi adjudece trofeul, Begu s-a impus cu 6-4 în primul set, unul în care s-au realizat cinci break-uri.

Marţi, 12 Februarie, 2019 - 11:57

După ce au calificat echipa în semifinalele Cupei Fed, ”tigroaicele” Monica Niculescu și Irina Begu anunță:
”Vrem să aducem trofeul în România!”
”Tricolorele” au intrat în istoria tenisului, după ce au reușit calificarea în semifinalele Cupei Fed, în urma succesului incredibil 3-2 din Cehia, în fața echipei care a câștigat competiția de șapte ori.

Luni, 11 Februarie, 2019 - 09:36

Irina Begu si Monica Niculescu au castigat ultima partida - cea decisivă - a intalnirii Romania - Cehia, la Ostrava, echipa noastra învingând cu scorul de 3-2 in turul I al Grupei Mondiale I din Fed Cup.

Duminică, 3 Februarie, 2019 - 11:49
Irina Begu si Monica Niculescu au castigat titlul WTA de la Hua Hin

Irina Begu si Monica Niculescu au castigat titlul WTA de la Hua Hin, din Thailanda, dupa o finala decisa la capatul unui super tiebreak dramatic, in care fetele noastre ratasera anterior doua mingi de meci.

Begu si Niculescu, favorite 2 in Asia, au castigat cu scorul de 2-6, 6-1, 12-10, dupa o ora si 28 de minute de joc.

Sâmbătă, 2 Iunie, 2018 - 22:20
Irina Begu a fost eliminată de Caroline Garcia, iar Simona a beneficiat de accidentarea lui Petkovici

Simona Halep a elimnat-o, în turul 3, pe Andrea Petkovici, locul 107 WTA.

Primul set a fost cu probleme pentru Halep, care și-a pierdut de două ori serviciul. S-a impus cu 7-5. În setul doi, în primul game, Petkovici s-a accidentat și a chemat medicul. Vizibil afectată, nemțoiaca nu a mai putut face față întâlnirii și Halep s-a impus cu 6-0. În total, meciul a durat o oră şi 28 de minute.

În optimi, Halep o întâlnește pe Elise Mertens, favorita 16.

Sâmbătă, 6 Ianuarie, 2018 - 11:11

Finala turneului de la Shenzhen, dintre liderul mondial Simona Halep şi jucătoarea cehă Katerina Siniakova, cap de serie numărul şase şi locul 47 WTA, a fost mutată în sală, din cauza ploii. Meciul a fost programat pentru ora 12:00, dar nu va fi televizat.

De asemenea, Halep şi Siniakova se vor întâlni în finala de dublu, programată după cea de simplu, tot în sală. Cuplul format din Simona Halep şi Irina Begu va juca cu echipa Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova (Cehia), cap de serie numărul unu.