Publicat: 26 Iulie, 2013 - 12:53
Rezultatele din turul 2 al preliminariilor Europa league

Echipa Dacia Chișinău a reușit o victorie frumoasă în fața celor de la Chernomorets Odessa, pe care a învins-o cu 2-1, dar a ratat calificarea în faza următoare a preliminariilor Europa League, după ce, în meciul tur, fusese învinsă cu 2-0.

Primul gol al meciului a fost înscris de Oleksiy Gai, jucătorul echipei din Odessa, în minutul 26, dar Dacia a revenit, prin Nikolay Orlovski, care a egalat în minutul 45. Ghenadie Orbu a mărit avantajul echipei din Chișinău, în minutul 64, redând speranța suporterilor moldoveni, dar Dacia nu a reușit să mai marcheze încă o dată, pierzând, astfel, calificarea în faza următoare a preliminariilor Europa League.

Cealaltă echipă din Republica Moldova înscrisă în preliminariile Europa League, FC Milsami Orhei, a reușit, cu emoții, calificarea în turul trei preliminar al competiției, după ce a învins, după loviturile de departajare, pe Shakhtyor Soligorsk, cu 4-2.