Cartea săptămânii: „Fuga din Egipt” de Andre Aciman

Un portret seducător al unei lumi dispărute…
Editorii: Fuga din Egipt este cronica spectaculoasă a unei familii evreiești, urmărită de la curajoasa ei statornicire în cosmopolita Alexandrie la exodul înfrângerii, trei generații mai târziu. Într-o proză elegantă, inteligentă, André Aciman ne deschide calea către personajele excentrice care i-au clădit viața: Vili, îngâmfatul aventurier-supererou, soldat, negustor și spion, cele două bunici, Prințesa și Sfânta, care bârfesc la piața de pește în șapte limbi străine, mătușa Flora, o nemțoaică refugiată care spune tuturor că evreii pierd totul „de cel puțin două ori în viață“. Printre aceste figuri insolite, cititorul va cunoaște un băiat care, deși tânjește să vadă lumea largă, nu vrea să lase în urmă Egiptul.
„ Marea realizare a lui Aciman este că a recreat o lume acum dispărută și ne-a oferit portretul afectuos-ironic al acelora ce-au fost exilați din ea.“ The New York Times Book Review
„Trecutul readus la viață în elegantul memoir al lui André Aciman este plin de loțiuni de castravete și muzica lui Schubert, de aroma de parmezan și clămpănitul pulurilor de la jocul de table, de toate mirosurile și sunetele pe care le-a cunoscut în Alexandria înainte s-o părăsească.“ The New Republic
„Poate că Aciman a lăsat în urmă Egiptul, dar nu l-a părăsit niciodată, și nici Egiptul pe el.“ The Washington Post
„Istoria extraordinară a unei familii excentrice, a unei societăți fascinante și a unei culturi cosmopolite complexe.“ Eva Hoffman
Povestea unei familii de evrei care se stabilesc în flamboianta Alexandria și care, după trei generații, sunt nevoiți să părăsească orașul cosmopolit. Totul începe în Egiptul dintre cele două războaie, trece prin războiul pentru independența Israelului, din 1948, până la înfrângerea lui Nasser în Campania din Sinai din 1967. Istoria anilor 40 și 50 și cum s-au schimbat viețile tuturor în Egipt și Israel. Cum se dezvoltă un adolescent evreu într-o țară musulmană.
O carte care amintește de alte două care descriu lumi dispărute și fără de care nu le-am putea imagina: Alexandriadin ”Cvartetul” lui Laurence Durrell și familia sefardă din Bulgaria din memoriile lui Elias Canetti.
Autorul este cel care a scris bestsellerul ”Strigă-mă pe numele tău”.
Andre Aciman – Fuga din Egipt. Traducere din limba engleză de Alexandra Turcu. Editura Pandora M. Colecția Anansi Ego. 415 pag.